Spanish Open 2018

Spanish Open 2018

Kategoria: Turnieje

Sezon 2018 rozpoczęty medalami!!!
Złoto – Patrycja Lewandowska,
Srebro – Michał Kalmus,
Brąz – Wiktor Brózio
Sezon rozpoczęliśmy krótkim obozem „Fighters Camp” w Centralnym Ośrodku Sportowym – Zakopane, gdzie przez trzy dni (23,24,25.02.2018) pod okiem sensei Shohei Kamada szlifowaliśmy umiejętności do walki. W zgrupowaniu wzięli udział sensei: Krzysztof Markowski, Sławomir Pietrzyk, Michał Kalmus i senpai: Adam Stępniak, Patrycja Lewandowska, Karol Szeszko, Jan Sozoniuk, Wiktor Brózio, Olgierd Kozłowski, Igor Kozłowski oraz Aleksandra Czaplińska. Ponadto jako kierowca i dobry duch teamu Patrycja Wszelaki – Szeszko.
Pierwszy marcowy weekend i pierwsze turnieje. 3 marca 2018 wzięliśmy udział w „Otwartych Mistrzostwach Hiszpanii”, które odbyły się w Barcelonie, 
W „Otwartych Mistrzostwach Hiszpanii” Bushi Team reprezentowali: Michał Kalmus (kat. KUMITE +18yr MEN -70 kg), Adam Stępniak (kat, KUMITE 16-17 yr. BOYS -75kg), Patrycja Lewandowska (kat. KUMITE 16-17 yr. GIRLS +55kg), Jan Sozoniuk (kat. KUMITE 12-13 yr. BOYS -45kg), Wiktor Brózio (kat. KUMITE 12-13 yr. BOYS -45kg), Aleksandra Czaplińska (kat. KUMITE 12-13 yr. GIRLS -45kg.)

Michał Kalmus – jak zwykle walczył w najliczniejszej kategorii seniorskiej. Rywalizować ze sobą postanowili zawodnicy z Wysp Reunion, Francji, Rosji, Hiszpanii, Szwajcarii, Anglii oraz Polski. Łącznie osiemnastu zawodników.
Pierwszym przeciwnikiem sensei Michała był reprezentant gospodarzy Nicolas Caicedo. Świetnie się poruszał, lecz to za mało aby ustrzec się przed celnym, obrotowym kopnięciem w głowę wykonanym przez naszego reprezentanta. Pierwsza walka Michał kończy się zwycięstwem przez wazari.
Drugim przeciwnikiem był Albert Reyes też reprezentujący Hiszpanię. Hiszpan nie zniósł naporu ciosów na tułów naszego reprezentanta. W tej walce sensei Kalmus też zdobywa wazari.
Kolejny, trzeci oponent sensei Michała to Sergey Galkin z Rosji. To najcięższy pojedynek Kalmusa. Runda podstawowa nie przynosi rozstrzygnięcia. Sędziowie nie są jednomyślni. Dwóch wskazuje na Rosjanina, jeden na Polaka i jeden na remis. W takiej sytuacji sędzia maty decyduje o dogrywce. Dogrywkowa walka jest pełna zwrotów jaz przewaga Polaka raz Rosjanina. Obaj są już bardzo zmęczeni. W ostatnich sekundach walki sensei Michał Kalmus wykonuje punktowane podcięcie. Rosjanin ląduje na „deskach”. Koniec walki. Sensei Michał przechodzi do finału.
Finał z Grzegorzem Kędzierskim, z którym kilka miesięcy wcześniej (podczas Pucharu Polski 2017) sensei Michał zdecydowanie wygrał. Niestety, trudy walki półfinałowej spowodowały niedyspozycję naszego reprezentanta. Sensei Michał po raz drugi zostaje Wicemistrzem Hiszpanii!
Patrycja Lewandowska – w drodze po złoto pokonała zawodniczki z Hiszpanii, Węgier, Francji i Rosji.
Pierwszą walkę Patrycja stoczyła z reprezentantką Węgier Nikolett Toth. Sepnai Patrycja bez większych problemów uzyskuje pierwsze wazari za okrężne kopnięcie na głowę. Kolejne wazari za skuteczny cios w tułów przeciwniczki. Tym samym walka kończy się przed czasem, a Patrycja przechodzi do półfinału.
Półfinał ponownie z reprezentantka Węgier. Naprzeciw Lewandowskiej staje Dorottya Horvath. Obie zawodniczki mają podobne cechy oraz styl walki. W trakcie pojedynku z każdą sekundą klaruje się przewaga Patrycji. Ostatecznie walka kończy się w regulaminowym czasie zwycięstwem naszej reprezentantki.
Finał jest z zawodniczką z Rosji. Naprzeciw staje Elizaveta Dmitrienko. W walce z obu stron trwa ciągła wymiana ciosów i kopnięć. Z upływem czasu rysuje się coraz większa przewaga senpai Patrycji Lewandowskiej. Mija podstawowy czas walki i sędziowie jednogłośnie wskazują. Patrycja Lewandowska Mistrzynią Hiszpanii!

Wiktor Brózio – Muradov Amil, reprezentant Rosji – to pierwszy przeciwnik Wiktora. Podczas walki senpai Wiktor zdobywa wazari za skuteczne, okrężne kopnięcie w udo przeciwnika.
W drugiej walce naprzeciw senpai Wiktora staje Izan Gallego – reprezentant Hiszpanii. W tej walce Brózio też wykazuje sporą przewagę zyskując wazari za skuteczne okrężne kopnięcie w głowę przeciwnika.
Trzecia walka Wiktora jest z reprezentantem Rosji – Kirillem Berezutskiim. W tej walce senpai Wiktor Brózio musiał uznać wyższość przeciwnika tym samym zapewnił sobie brązowy medal w Otwartych Mistrzostwach Hiszpanii 2018.

Jan Sozoniuk – pierwsza walka z reprezentantem Hiszpanii Izanem Esacarabajal. Janek za sprytnie wykonane, skuteczne, okrężne kopnięcie w głowę Hiszpana otrzymuje wazari dzięki czemu zdecydowanie wygrywa walkę.
W drugiej walce staje naprzeciw Marka Leonidova z Rosji. Cała walka jest bardzo wyrównana. Na koniec pojedynku sędziowie w swojej ocenie nie są jednomyślni. Jednak werdykt sędziów sprzyja Rosjaninowi. Zabrakło niewiele aby senpai Jan Sozoniuk wszedł do strefy medalowej.

Adam Stępniak – bez wątpienia największy pechowiec w naszej reprezentacji. W pierwszej walce zmierzył się z faworytem tej kategorii Aleksandrem Mustafaevem z Rosji. W przeszłości walczyli ze sobą już dwukrotnie. Pierwszy raz w finale Mistrzostw Europy 2016, gdzie Adam wyraźnie przegrał. Drugi raz podczas półfinału Pucharu Europy 2016 – tu różnica była już znacznie mniejsza. Walka w Spanish Open była już wyrównana. Niestety werdykt sędziów był na korzyść reprezentanta Rosji. Warto dodać, że każda następna walka Mustafaeva kończyła się przed czasem, włącznie z walką finałową. Śmiało można pokusić się o stwierdzenie, ze finał tej kategorii odbył się na etapie eliminacji. Szkoda tylko, że na niekorzyść naszego reprezentanta.

Aleksandra Czaplińska – stoczyła dwa wyrównane pojedynki z reprezentantkami Hiszpanii. Niestety nie udało jej się dostać do strefy medalowej.